واکسن کووید از عفونت، بیماری شدید در بیماران دیالیزی کلیوی جلوگیری می کند

[ad_1]

تورنتو: مطالعات متعدد نشان داده است که افراد مبتلا به نارسایی کلیه و تحت دیالیز پس از واکسیناسیون کووید-19، پاسخ های آنتی بادی ضعیف تری دارند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که پاسخ های ایمنی این افراد همچنان قادر به محافظت در برابر عفونت SARS-CoV-2 و بیماری شدید است.

در این مطالعه که در JASN منتشر شد، افرادی که تنها یک دوز واکسن کووید دریافت کرده بودند، 41 درصد کمتر به SARS-CoV-2 مبتلا می شوند و 46 درصد کمتر در معرض ابتلا به کووید-19 شدید بودند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا منجر به مرگ.

افرادی که دو دوز دریافت کرده بودند، به ترتیب 69 درصد و 83 درصد کمتر احتمال داشت که مبتلا شوند یا بیماری شدیدی را تجربه کنند.

از سوی دیگر، خطر بستری شدن در بیمارستان در گروه واکسینه نشده 52 درصد و میزان مرگ و میر 16 درصد بود، در حالی که خطر بستری شدن در بیمارستان در گروه 2 دوز 30 درصد و میزان مرگ و میر 10 درصد بود.

متیو اولیور از دانشگاه تورنتو در کانادا گفت: بیمارانی که تحت دیالیز نگهدارنده قرار می گیرند اغلب سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و بسیاری از آنها نمی توانند ایزوله شوند زیرا باید هفته ای سه بار در یک مرکز دیالیز در درمان دیالیز شرکت کنند.

وی افزود: کاهش بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر در این جمعیت بسیار مهم است زیرا تقریباً دو سوم این بیماران در بیمارستان بستری شده بودند و از هر 4 نفر 1 نفر بر اثر ابتلا به SARS-CoV-2 در اوایل پاندمی جان خود را از دست دادند.

برای این مطالعه، تیم سوابق سلامت 13759 فرد تحت دیالیز نگهدارنده را بین 21 دسامبر 2020 تا 30 ژوئن 2021 تجزیه و تحلیل کرد – 17 درصد از آنها واکسینه نشده بودند و 83 درصد از آنها حداقل 1 دوز mRNA واکسن کووید-19 دریافت کرده بودند. .

آنها هیچ تفاوت قابل توجهی در اثربخشی واکسن بین گروه های سنی، نحوه دیالیز یا نوع واکسن (Pfizer-BioNTech یا Moderna) پیدا نکردند.

اولیور گفت: “نتایج ما نشان می دهد که 2 دوز واکسن mRNA به طور قابل توجهی از این جمعیت محافظت می کند، از بسیاری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر جلوگیری می کند و بار بیماران، خانواده ها و سیستم مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد.”

او خاطرنشان کرد: «اثربخشی واکسن‌ها کمتر از آن چیزی بود که در مطالعات روی جمعیت عمومی مشاهده شد، اما همچنان محافظت قابل‌توجهی را ارائه می‌کرد.

در حال حاضر توصیه می شود که همه بزرگسالان و نوجوانان، به ویژه آنهایی که دچار نقص ایمنی هستند، دوز سوم واکسن کووید را دریافت کنند تا از پاسخ ایمنی مطلوب اطمینان حاصل شود.[ad_2]

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما